Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zdravý pejsek?

9. 5. 2010

Setkala jsem se s poněkud zcestnou představou některých lidí o zdraví psů s PP. Někteří lidé předpokládají, že spolu s nemalou částkou vydanou na pořízení štěňátka si kupují od chovatele i záruku na zdraví, budoucí uchovnění a dožitý věk psa. Mnohé inzeráty pak tuto představu jen utvrzují a chovatelé tyto představy nevyvrací. Já osobně se stavím k této věci jinak po mnoha zkušenostech a snažím se to lidem, kteří přijdou rozněžňovat nad chlupatými rozkošnými kuličkami, vysvětlovat. "Chci hlavně zdravého psa!" Vím, že jsem udělala vše pro to, aby zdravé bylo! ALE....Každý má v tu chvíli pochopení, kývá a věří, že ten, kterého si odnese domů bude zdravý jako řípa, krásný, dokonalý v povaze a bude s nimi příštích 15 let. Kéž by to tak platilo ve 100% případů…kéž by. Věřte, že ani pořádný chovatel si nepřeje nic jiné. Ale příroda je mocnější než všechna naše přání a i kalkuly.

Když jsme si pořizovali první dobrmanku, chtěli jsme PP a brali jsme ho jako záruku na její zdraví. Byli jsme tehdy naivní, ale měli jsme štěstí. Sindy nebyla nikdy nijak zvlášť nemocná a i kdyby byla, peníze v naší rodině by se musely bez debat najít. Byl to člen rodiny od prvního dne se vším všudy. Naštěstí takto to bere většina lidí… A věřte, že pro chovatele jsou opravdoví zájemci o kamaráda- přítele doslova pokladem. Netoužím prodávat štěňata chovatelským stanicím, do zahraničí za valuty, ale těším se, že jsem prckovi našla dobrou rodinu, kde bude milován a se kterou se já budu těšit z jeho vývoje, růstu, či úspěchů na výstavách či při práci. Z většiny nových majitelů se stávají naši přátelé a členové naší psí rodiny.

 

A jakou roli v tomto hraje chovatel a pečlivost výběru?
Cena za vybrané štěně se odvíjí od kvality rodičů. Kvalitou myslím povahu (zjistíte při osobním kontaktu), exteriér (hodnocení a výsledky z výstav), pracovní výsledky (zjistíte z pracovní knížky a je to zpravidla ta největší investice chovatele(je-li i psovodem): jak citová, tak časová, tak finanční), zdravotní testy (chtějte znát jejich stáří). Čím lepších výsledků oba rodiče dosáhli, tím očekávejte vyšší cenu. Je-li krytí psem zahraničním, cena zase stoupá. K tomu, abyste jednou mohli odchovávat svoje štěňata s PP vede velmi dlouhá a nejistá cesta, schůdná podle toho, vydáte-li se tím nejlehčím směrem (prvotní bonitace, vyšetření kyčlí, jedna výstava a krytí psem s PP, co je nejblíže v ČR rok co rok) anebo zvolíte cestu nejistou (pravidelný výcvik, objíždění výstav v ČR i v zahraničí, nadstandardní bonitace, mnohá nepovinná zdravotní vyšetření (obavy, aby testy dopadly opakovaně dobře) cesty za krycími psi do zahraničí, sledování novinek v „dobrmanním světě“ a dloouuuhým vybíráním toho nejlepšího budoucího otce potencionálních štěňat (předci, zdraví, povahy a to vše vlastně jsou zpravidla tamtamy
J). Pokud se druhá varianta shrne, byla by cena za štěňátko velmi vysoká a takovou by málokdo byl ochoten zaplatit, proto je cena nakonec jen o několik tisíc vyšší. Věřte, že se málokdo zeptá na zdraví předků, příbuznost, povahy, …Tento chovatel svoje chovatelské úsilí dotuje-toto vše je navíc! a nemůže nikdy vydělat, je hobbychovatelem. Vy si v ceně štěňátka platíte ten nadstandard, ale záruky vám nikdo slíbit nemůže. Vše je od začátku do konce na svědomí chovatele, zda nějaké pozitivní nepovinné testy nezatajil. A zda vybíral stejně odpovědného majitele krycího psa. A nakonec je tu genetika, která má na to také svůj názor.

Co s tím? Je to vše o pečlivém výběru toho svědomitého chovatele, ale dál už především O ŠTĚSTÍ!

Tady je otázka, zda nevybírat se zavázanýma očima… anebo bez PP. Ano, můžete mít štěstí i v tomto případě.

"Chceš-li rozesmát Boha, řekni mu o svých plánech."

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 121564
Měsíc: 365
Den: 16