Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopis-nabídka

Ahoj všechny!
Poslední dobou mám velmi hektické období a není to jen kvůli našim aktuálním štěňátkům.

Jak všechny víte, komunikace s panem Holubem, majitelem Keysi (Celebrity Coldplay) probíhala poslední měsíce jen přes různá webová fora, nyní se rozhodl pro medializaci svého případu. Kontaktovala mně redaktorka časopisu Psí kusy, sl. Drábková a po našem osobním kontaktu vím, že přibližně za měsíc vyjde v časopisu obsáhlejší článek popisující náš spor s panem Holubem. Také mi vyložila svůj subjektivní názor, že cokoliv jsem komu vrátila bylo směšně málo, zvláště co se týká Martiny (Sillynka), protože ta mi zjištění veterináře, že Silly byl zjištěn demodex, sdělila v oné „záruční době“, která je 6 týdnů, tedy jí náleží vyrovnání. Pobídnuta touto připomínkou slečny Drábkové, která je zároveň kamarádkou Martiny, jsem Martině učinila nabídku otevřít další finanční dorovnání. Martina to kvitovala s povděkem a žádá o vrácení ½ z pořizovací ceny fenky, tedy 8500,-Kč. Slíbila jsem jí, že se k tomu vyjádřím a protože jsme si vlastně dosud všechny navzájem psaly o všem, co se týká holčiček našeho C vrhu, rozhodla jsem se, že to nebudu řešit jen s Martinou, ale i s vámi všemi a tento e-mail odešlu i panu Holubovi a paní Domincové, kteří se mezi nás v minulosti nezapojili, ale přeju si, aby věděli, jaký postoj jsem k celé věci zaujala.

 

Když se mi po několika málo týdnech po odchodu Silly do nového domova ozvala Martina s tím, že jí veterinář odmítl naočkovat, protože má malá demodex, byl to pro mě šok. Nevěděla jsem o tom vůbec nic, protože jsem s problémem nikdy nepřišla do styku- ani u Kelly, ani u Fíny, ani u svých předchozích psů, či dobrmanů mých známých. Martinu jsem v telefonu uklidnila tím, že to bude nesmysl, že Kelly ani žádný její potomek problém neměl a nemá, že se vet asi spletl, ať se zajede poradit jinam, ať nepanikaří. Jakmile jsem položila telefon, volala jsem svému veterináři o jeho názor. Z jeho úst jsem slyšela první skutečnosti o demodexu: že je přítomen u téměř všech psů, že projev u tak malého štěněte bude sníženou imunitou po prvním očkování, že to bude s největší pravděpodobností v pořádku jakmile se srovná imunitní systém. Silly byl demodex zjištěn z jedné nezhojené lysinky na hlavě, která jakoby nestačila zarůst od doby odběru. Protože jsem měla zprávy od vás ostatních, že holčičky jsou v pořádku, všude proběhlo očkování, vývoj je v pořádku a lysinky na hlavinkách zarůstají či zarostly, neřekla jsem vám o zjištění Sillynky veterináře, abych vás neděsila, a stejně jsem v tu dobu byla přesvědčená, že Martinu vyděsil zbytečně a že z ní asi jen chce tahat peníze za prkotinu. O všem jsem řekla jen Hance a Lence a obě podpořily můj názor na celou věc, nevěřily, že by jejich fenky měly mít tentýž problém. Sedm veterinářů tedy v té době nemělo na demodex podezření.

Těsně před našim táborem na Kubici jsme si psaly s Hankou přes ICQ a ona mi poslala fotky Cary, že má po těle drobné lysinky, prořídlou srst. Přemýšlely jsme, čím by to mohlo být, protože to vypadalo naprosto odlišně od bezrstsých flíčků po stroupcích na hlavě. Cary vet měl sice podezření na demodex, ale seškrab byl negativní, a Hanka pak na jeho radu změnila krmení a vitamíny. Lepšilo se to, ale nezmizelo. Na táboře jsme zjistili, že Cayenne má srst stejnou a když přijela Týna, měla to taky: řidší flíčky po těle, hlavně na nohou. Černé ségry byly v tu dobu v pořádku. Demodex jsme vyloučily, když Cara má seškrab negativní. Když si Týna zlomila nožičku a my jely k mému domažlickému veterináři, ten demodex zmínil, ale řekl, že to není velký problém, že na to jsou spoty a že to zmizí. Pár dní na to mi volala Lenka, že byla s Caishou s pár flíčky na noze (je totiž přepečlivá) u našeho společného veterináře a ten diagnostikoval demodex-zjistil ho pod mikroskopem.

Tábor proběhl a po návratu jsem hned psala panu Holubovi, jak se mají, zda je vše v pořádku. Odepsal, že vše v pořádku a domluvili jsme si návštěvu. Na ní přijela silně vylysalá Keysi a pan Holub s domněnkou, že je to po hraní se psy. Jak mi řekla Lenka nedávno, všechny následné emoce pana Holuba se dají pochopit, ale ne to, jak zanedbal ten začátek a nešel i k obyčejnému veterináři. K veterináři šel až další den už s našimi informacemi a dále už to znáte.

Chtěla jsem to jen sepsat od začátku, abych z toho vyvodila svoji chybu a to tu, že jsem některé z vás neinformovala o zjištění Sillynčina veterináře, ačkoliv si myslím, že v tu dobu jste ani vy nevěděly, co je demodex za svinstvo a troufnu si odhadnout, že byste s mými tehdejšími závěry souhlasily (nic to není). Ale také jste mohly s konkrétním podezřením jít ke svému veterináři a ten to mohl potvrdit. To už teď nezjistíme, prostě sedm veterinářů v tu dobu na nic nepřišlo.

Martině tedy dle práva náleží vyrovnání od chovatele. Vzhledem k tomu, že jsme se na slevě domluvily už před časem, obě s její výší souhlasily a částka byla uhrazena, považuji její právní nároky za uzavřené. 1000,-Kč může slečně Drábkové připadat směšné, ale byla to domluva mně a Martiny, obě jsme souhlasily.

Po započetí léčby Keysi psal pan Holub o slevu, odpověděla jsem, že se zeptám a poradím s chovateli a veterinářem ohledně její výše a že se domluvíme. Vyměnili jsme si ještě pár e-mailů, jak se léčba vyvíjí, pan Holub byl velmi skeptický, že prý veterinář vidí prognózy velmi špatně…a pak už neodepsal. V tu dobu jsem se různě ptala a bylo mi doporučeno i některými z vás nic neplatit, s tím, že to dávno není moje povinnost, ale přesto jsem počítala s tím, že 1-2tisíce korun vrátím. Čekala jsem na zprávu od pana Holuba a že se o slevě nějak dohodneme. I přes listopadovou pozvánku na náš sraz, i přes novoročenku, žádná zpráva nepřišla. Pan Holub léčil na drahé klinice, shromažďoval faktury a následně si udělal propočet, kdy po mně v doporučeném dopise požadoval vrácení 2/3 nákladů na léčbu a 1/3 pořizovací ceny (téměř 13tisíc) rovnou na účet či složenkou. Musím říci, že jeho přístup mně nadzvedl. Žádná komunikace a pak mi vyčíslí peníze k úhradě. Po poradě s právníkem, kterého jsem raději vyhledala a který potvrdil, že právní nároky pan Holub nemá, jsem stejnou formou-doporučeným dopisem odepsala a s vysvětlením jeho nárok zamítla. Nic samozřejmně nebránilo další případné dohodě, nicméně po té, co se mně pan Holub za podpory Ivy Domincové pokoušeli poškodit na anonymním foru Mujpes a jinde po webech, a jak jsem se dozvěděla i na jiných kynologických institucích (ČKS) – všude bez úspěchu, jsem se rozhodla setrvat na původním rozhodnutí nevrátit mu nic. Pan Holub se mi tedy snaží mstít a doufá v účinný článek v kynologickém časopise.

Po šestitýdenní lhůtě se o slevu přihlásila i Iva Domincová, které ale právně nenáleželo nic, přesto jsem měla dobrou vůli kompenzovat jí trápení s Týnkou. Ačkoliv její názory na držení, výchovu a vůbec všeobecná informovanost o kynologii mi často vyrážela dech, vždy mi odepsala a snažila se o dohodu. Zlomená nožička a finanční potíže v rodině byly pro Ivu asi tristní a tak jsme se nakonec dohodly na částce 2000,-Kč. Dodnes mi mrzí, že jsem nemohla Ivě pomoci s nějakým pojistným plněním ohledně té zlomeniny, ale bohužel jsem neměla v tu dobu pojistku, ani nikdo jiný z tábora, že by mohl pomoci.

Vy ostatní jste věděly, že slevy byly poskytnuty a nabídla jsem vám také vyrovnání. Přišlo mi nefér, abych těm, kdo si řeknou, vracela byť jen tisícovku a jiní, ačkoliv mají stejné trápení, nechtěli nic. Je ovšem fakt, že ačkoliv jsem chovatelsky nepochybila, štěňátko máte ode mě, byly do nich vkládány velké naděje a nebýt toho svinskýho demodexu, očekávání by se naplňovalo, holky jsou jinak- co vím- super. Mnohé z vás se rozhodly fenky vykastrovat, protože do chovu by zasáhnout neměly. Přesto i když měly demodex, mohou jezdit na výstavy, mohou cvičit a skládat zkoušky, mohou na chovatelské akce (svod, bonitace). Poradkyně chovu o našem problému ví od října loňského roku a na členské schůzi jsem se jí ptala přímo: i naše holky, ač kastrované se mohou zúčastnit bonitace! Možná nesmysl, jasně, ale právo na to si to zkusit, máte!

Po všem velkém trápení, co jste za minulý rok s mým štěňátkem měli jsem se rozhodla nabídnout vám pěti (Lence, Hance, Martině, Ireně a Magdě) vrácení 7000,- Kč s přáním, abyste peníze přijaly. Míla si bere za Cayenku chlapečka po Fíně. Velmi si vážím našich dobrých vztahů a právě proto, že vás mám ráda je pro mě o to horší představa, že štěňátko ode mě nesplnilo vaše představy. Nejméně dvě z vás si pořizovaly fenku přímo na chov. Opravdu si nepřeju nic jiného, než aby se demodex už nikdy nevracel.

Pošlete mi prosím, číslo vašeho účtu, kam peníze pošlu a přijeďte pomuchlat mimina! Ještě příští víkend tu budou všechna a pak už odjíždí do nových domovů. Všichni jejich majitelé vědí o trápení vrhu C a pevně věřím, že ho nepoznají. Nic jiného mi nezbývá, než věřit. Fíně jsem nechala udělat vyšetření chlupového váčku u svého veterináře a seškrab v pražské laboratoři. Obojí negativní, jinak bych nekryla. Po porodu znovu u ní i u štěňat a chystám se na ještě jeden před odběrem, abych věděla, že ode mne odchází v pořádku. Dál budeme doufat…protože Kelly byla taky vždy zdravá. Pokud by se problém opakoval, nemám odvahu na svých holkách dál chovat. Byla to velká a drahá zkušenost pro nás všechny, ale to je prostě příroda a genetika.

Chystám článek na můj web, kde popíšu celou kauzu- snad to stihnu dát dohromady do vyjití článku.

 

Zdraví Líba a 12 dobrmanů

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 101704
Měsíc: 613
Den: 17